Hayıt Suyu
Ana Sayfa

Hayıt Suyu Faydaları

Hayıt Suyu Kullanımı

Hayıt Suyu Nedir?

Hayıt Meyvesi

Hayıt Otu

Hayıt

Hayıt Suyunu Satın Al

Hayıt Suyu Faydaları
Hayıt Suyunun Faydalarınından İlk Olarak M.Ö 450 yılında Hipokrat tarafından yararlanılmaya başlamıştır.Faydallı etkilerinden dolayı günümüzdede en çok tüketilen bitkisel sulardan biri olarak yer almaktadır.
Hayıt Suyunun faydaları için en çok kullanıldığı alan kadın hastalıklarıdır.

Kadınların adet öncesi sendromları, adet zorlukları ve menopoz problemleridir. Günümüzde, kadınların bu problemleri insanlık tarihi kadar eski olmasına ve çeşitli ilaçlar üretilmiş olmasına rağmen, halen kalıcı çözümler bulunamamıştır. Tıp buna her gün çare arasa da, gerek bu durumun çok özel bir durum olması, gerekse de, ilaçlara karşı güvensizliklerden olsa gerek, halk arasında pek ilgi görmemekte, doğal terapi yöntemleri daha çok ön plana çıkmaktadır. İşte bu doğal terapilerden birisi olan HAYIT özellikle göze çarpmaktadır.

Kadınlar daha çok bilirler ki, adet öncesi gerginlik, genellikle östrojen ve progesteron hormonları arasında dengesizliğe neden olur. Progesteron' un göreceli noksanlığı; adet gecikmesi, göğüslerin hassasiyeti, sancı, kramp ve depresyon gibi semptomlardan sorumlu rahatsızlıklara yol açar. Hatta, bu dönemlerde kadınlar aşırı stresli ve gergin olurlar. Bu dönemde karşılaşılan başka yan rahatsızlıklarda bulunmakta, bu durum rahatlıkla gözlenebilmektedir. İşte Hayıt bu semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkili olabilmektedir. Hayıt meyvesi içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjetik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bilindiği gibi hipofiz bezi pek çok vücut hormonunun dengesinden sorumludur. Hayıt meyvesi, hipofiz bezini yumurtalıklardaki corpus luteum tarafından progesteron üretiminine yol açan belirli hormonları daha çok veya daha az progesteron üretmek için uyarır. Hayıt meyvesi vücuttaki kadınlık hormonlarını doğal bir şekilde dengeleyerek işlev görür. Hayıt meyvesi, başkaca progesteron terapilerinin başarılı olamadığı durumlarda bile başarılı olabilmiştir. Hem de bazen sentetik hormon yerleştirme sonucu oluşan yan etkilerin hiçbirine neden olmaksızın. Hayıt meyvesinin adet öncesi gerginlik semptomlarına faydası en az 2 hafta içinde kendini açıkça belli eder. Fakat, en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 ay süre ile alınmalıdır.

Hayıt meyvesi çok nazik bir bitki de olsa, etkisi inip çıkan bir piston gibidir. Sivri yerleri düzleştirir, çukur yerleri yükseltir. Bu bitki, bayanların adet periyodunu, ister çok kısa olsun, isterse hiç olmasın, kanama zamanı çok uzun veya çok kısa olsun, kanama çok hafif veya ağır olsun herşeyi normale döndürmek için oldukça etkilidir. Hayıt meyvesi, aynı zamanda hem afrodizyak (cinsel istek arttırıcı) hem de anti-afrodizyak özelliğe sahip olması bakımından, bir dengleyici görevi de görür. Yani cinsel isteğiniz çok fazla ise onu azaltacak, az ise yükseltecek ve normale döndürecektir. Menopoz hormonal iniş çıkışın sonunda büyük bir çukurdur. Hayıt meyvesi pro-gesteron' daki dramatik inişi yavaşlatarak ve hormon seviyesindeki değişikliklere vücudu alıştırarak bu süreçte yardımcı olmaktadır. Sıcak basması, vajina kuruluğu, baş dönmesi ve depresyon gibi menopoz semptomları hayıt meyvesi terapisine olumlu tepki vereceklerdir. Bilindiği üzere, aşırı hormon dengesizliği kısırlığa da yol açabilmektedir. Bu nedenle hayıt meyvesi yumurtlama periyodunu düzenlemeye ve hamile kalma şansının artmasına yardımcı olabileceği ve . Doğum kontrol hapına son verdikten sonra da, bedenin doğal dengesini yeniden kurabilmesinde çok yararlı olabileceği bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Hayıt meyvesinin, her ne kadar kullanım alanlarının çoğu bayanlar için olsa da erkeklerde depresyon ve buna bağlı cinsel iktidarsızlık durumlarında da kullanılabilir. Erkeklerde testesteron, kadınlarda ise östrojen fazlalığının neden olduğu aşırı kıllanma ve sivilcelere akne karşı, hayıt meyvesi terapisi hormonları dengeleyerek yardımcı olabilir. Hayıt, 2400 yılı aşan kullanım süreci buyunca tamamen güvenli ve yan etkisiz olduğunu kanıtlamış bir bitkidir. Günümüzde idrar söktürücü, mide, barsak gazlarını giderici ve teskin edici olarak bilinmektedir. Hayıtın beyindeki sex hormonlarına etki ettiği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu sebeple kadınlarda hormonal sebepli regl sıklığı veya miktar olarak fazlalığı konularında faydalı olabilir regl öncesi gerginlik sivilce vb. şikayetlerde de faydalı olabilir.
Kullanılışı; 50 gr hayıt tohumu, 1 lt suda kaynatılır ve günde 2 bardak içilir.


Hayıt Suyunun Genel Faydaları:

a-Adet düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir.
b-İdrar söktürücü, mide bağırsak gazlarını giderici ve teskin edici olarak kullanılır.
c-Hayıtın beyinde cinsel hormonlara etki ettiği bilimsel çalışmalarla belirlenmiştir.
d-Hormonal adet kanaması sıklığı veya miktar olarak fazlalığı vakalarında faydalıdır.
e-Ayrıca bazen hassas bayanların adet öncesi sivilce, gerginlik vs. gibi şikayetlerinde de yararlıdır.
f-Dizanteri, sıtma, ağız yara ve iltihaplarında, diş etlerinin sağlamlaştırılmasında kullanılır.
g-Adet gecikmesi, göğüs ağrısı, sancı, kramp ve depresyon, kalp ağrıları gibi semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkilidir.
h-Adet öncesi sendromlarda, adet kanamalarındaki spazmlarda, menopozla ilgili bazı şikayetlerde ve süt veren kadınlarda süt eksikliğinde, adet dönemlerinde endokrin düzensizliklerinden kaynaklanan sinir ve cilt problemlerinde ve akne tedavisinde kullanılır.

Hayıt Suyu Faydaları
HayitSuyu.com © 2011 Ana Sayfa | Hayıt Suyu Faydaları | Hayıt Suyu Kullanımı | Hayıt Suyu Nedir?
Hayıt Meyvesi | Hayıt Otu | Hayıt